csütörtök

A csicsóka termelése és gyógyító hatása

A csicsóka (Helianthus tuberosus)
Jeruzsálemi articsóka, Földi alma, Napvirág, Napforduló virág, Gerasole,  Kanadai burgonya, stb. -zöldséges, gyümölcsös (esetleg díszkertek északi határára, magassága a 3m-t is elérheti) kertekbe.







Őszirózsa félékhez tartozó Észak-Amerikai eredetű gumós gyógynövény. A nálunk előforduló talajok bármelyikében (pH- 4,5-8,2) megél. (A csicsóka megfelelő növény bármilyen talajban és éghajlaton, ahol a kukorica megterem. (Alaszkán is termelik...) Vetés: február végétől áprilisig 10cm mélyre, 15-20cm tő, 60-120cm sortávolságra.
Mutatós, két-három méter magasan viruló virágai ellenére csak gazdasági növénynek tartják. Gumótermése kataszteri holdanként 70-150 mázsa. (Műtrágyázás segíti a nagyobb termést, 4-8-4 vagy 4-12-4.) Szárát, leveleit állatokkal etetik fel. Jó méh-legelő.
Használják energiaültetvények telepítésére is. (Csiraképes magot nem szokott hozni, de a legapróbb gumók is megerednek, vetésforgóban ezért tökéletesen fel kell szedni a termést!)
Gumója érzéketlen a fagyra, október végétől márciusig szedhető. (Nem kell egyszerre minden gumót felszedni és "bespájzolni", elég mindig csak a pillanatnyilag szükséges mennyiséget betakarítani, a maradék a földben nem károsodik.)





A Földi alma (a kb. 25% szárazanyagában) tartalmaz körülbelül 10% fehérjét, 76% szénhidrátban gazdag inulint, (polimer monoszacharid fruktóz), olajat és keményítőt viszont nem. Kedvező biológiai adottságait fokozza a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cink ásványianyag-tartalma, a béta-karotin-, B1–, B2-vitamin, niacin-, és C-vitamin-tartalma. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne.

Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin.
Gumók sokáig tárolhatóak, közben az inulin fruktózzá (gyümölcscukor) alakul.A csicsókának ezért jellegzetes édeskés ízét érezzük a fruktóznak köszönhetően ami körülbelül másfélszer édesebb, mint a szacharóz. Ez könnyebben és gyorsabban emészthető a répacukornál. A fruktózt a cukorbetegségben szenvedők szervezete a vércukorszint emelkedése nélkül hasznosítja. (Bélflórát helyreállító beavatkozásként müzlibe vagy gyümölcsléhez adagolt inulinnal az élelmiszer-allergia megszüntethető.)

...Szív- és érrendszeri betegségek
A koleszterin- és trigliceridcsökkentő hatás elérésének egyik hatékony módja szerint 1-2 evőkanál csicsókaport keverjünk 1-1,5 dl narancsdzsúszba.
Fokozottabb trigliceridképződést segítő hatása a vér szabad zsírsavtartalmának csökkenésével járhat együtt. Ezzel a trigliceridértékek javulnak, amely kedvező szív- és érrendszeri hatást eredményez. A rendszeres csicsókafogyasztással csökkenthető a vér húgysavszintje, így a túltáplálkozásból eredő elhízás, vesekő, köszvény, hipertónia, szívkoszorúér-betegségek megelőzésében kiemelkedő jelentőségű táplálékunk a csicsóka és az abból készült termékek.

Mellrák
Az étrendbe építhető inulin fogyasztása rizikómentes, és könnyedén alkalmazható a rákterápiában. A rákellenes hatás a Lactobacillus béta-glucuronidáz-gátlásán alapul. A béta-glucuronidáz a székletben található enzim a szervezet detoxikáló tevékenységét gátolja abban, hogy az ösztrogén egy kevésbé aktív, illetve kevésbé toxikus formában estriollá alakuljon át. Az ösztrogén toxikus formája ugyanis a mellrák rizikóját növeli. Az inulin a bélflóra normalizálása útján az ösztrogén legtoxikusabb formáját kiiktatja.

Cukorbetegség és elhízás
Cukorbetegség esetében az inulin mint szénhidrát-energiaforrás azért jelentős, mert a vércukorszintet tartós fogyasztás esetén sem emeli. Az inulin metabolizációjához nincs szükség inzulinra, sőt az inzulinfüggőséget is csökkenti, s a vércukorszint beállítását megkönnyíti.
A csicsókagumó fogyasztása azért is előnyös a mai, elhízáson alapuló népbetegségek megelőzésében, mert az inulin molekulahosszúsága miatt nem reszorbeálódik, emberben pedig (az inulináz enzim hiánya miatt) nem bontódik és legfeljebb a vastagbél baktériumflórája képes valamelyest feldolgozni. Így az inulin az emberi táplálkozásban csak ballasztanyagként jön számításba és fogyaszt. A burgonya mellett és helyett mind a népélelmezésben, mind az elhízottak és cukorbetegek diétájában felhasználható és hasznosítható, sőt e betegek még többet is fogyaszthatnak belőle.

Felmerült: hashajtó, afrodiziákum, epehajtó, vizelethajtó, spermaképződés, gyomorerősítő, és frissítő hatása,népi orvosság a cukorbetegség és a reuma gyógyításában. (Duke és Wain, 1981)

Kozmetikumként
A csicsókát kozmetikai készítményekben is alkalmazzák, ugyanis bizonyított a gumó egyedülálló regeneráló, hidratáló, bőrnyugtató, bőrtápláló és frissítő hatása....

 Csicsóka (Helianthus tuberosus) háttér képek
Letölthető csicsóka háttérképek


Köszönjük a figyelmét!

(Forrás: www
-wildflower.org/plants/result.php?id_plant=HETU
-hu.wikipedia.org/wiki/Csics%C3%B3ka
-botanical.com/botanical/mgmh/a/artic065.html
-en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_artichok
és pár év saját tapasztalat)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Kérem, írja meg a véleményét